Az Európai Filmes Átjáró – European Film Gateway /EFG/ – 2008 szeptemberében elindított európai uniós projekt, melyben 14 ország 20 filmarchívuma, filmmúzeuma, filmes intézménye vállalt szerepet. Célja, hogy az európai filmörökség minél nagyobb része hozzáférhetővé váljon a nagyközönség számára. Az első három év munkájának eredménye 790.000 digitalizált filmes dokumentum, melyek között filmek, fotók, plakátok, írásos és hangos anyagok egyaránt szerepelnek. A Magyar Nemzeti Filmarchívum 1000, a némafilm és a hangosfilm első korából származó fotó és 1200, a kezdetek és a 90-es évek között készült filmplakát hozzáférhetővé tételét vállalta. A kiállítás kihelyezett multimédiás terminálján a most induló EFG portál tartalmába tekinthetnek be az érdeklődők, valamint látható a magyar anyagból egy reprezentatív fotó- és plakát-válogatás.
A némafilm történetének sajnálatos és sajátságos velejárója, hogy a filmek jelentős része az idők folyamán megsemmisült, elveszett. Éppen ezért elsősorban az ezzel foglalkozó szakemberek, de a filmet szerető civil érdeklődők számára is fontos és izgalmasak a filmek életét kísérő dokumentumok: forgatókönyvek, újságcikkek, riportok, kritikák, sztárfotók, de legfőképpen a filmek forgatása közben készült felvételek, az ún. werk-, stand- és reklámfotók), valamint a filmek plakátjai. Ezekből ugyanis valamelyest visszaidézhető, rekonstruálható az elveszett némafilm tartalma, hangulata, képi világa, miliője, technikai és művészi színvonala.
A kamarakiállítás a Magyar Nemzeti Filmarchívum film- és külön-gyűjteményeiben féltve őrzött, az EFG projektben szereplő, a némafilm korszakban készült magyar filmekből, fotókból és filmplakátokból mutat be válogatást.
A kiállításhoz vetítéssorozat is kapcsolódik, melyen kizárólag kuriózumokat lehet majd látni, többek között Korda Sándor: Aranyember (1918), Janovics Jenő: Utolsó éjszaka (1917) és Deésy Alfréd: Aphrodité (1918) című alkotását.
A Műcsarnok és a Magyar Nemzeti Filmarchívum kapcsolatának több évre visszanyúló gyökerei vannak. Együttműködésükben jött létre a BBS Archívum, mely a Műcsarnok könyvtárában működő kutatóarchívum és webes adatbázis. A kiállítás multimédiás termináljain az EFG archívuma mellett a Balázs Béla Stúdió csaknem 200 órányi filmtartalmát is hozzáférhetővé tesszük.
Filmprogram:
Augusztus 4., 18 h: Simon Judit (1915, Hungária Filmgyár, R: Mérei Adolf, ’54)
Az utolsó éjszaka (1917, Transsylvania Filmgyár, R: Janovics Jenő, ’62)
Augusztus 18., 18h: Keserű szerelem (Hunyadi János, Le Purge, 1912, Hunnia Biográf, R: Góth Sándor, ’8)
Három hét (Seelige drei Wochen, 1917, Hungária Filmgyár, R: Garas Márton, ’93)
Szeptember 1., 18h:
Az utolsó hajnal (töredék, 1917, Phönix Filmgyár, R: Kertész Mihály, ’17)
Az aranyember (1918, Corvin Filmgyár, R: Korda Sándor, ’85)
Szeptember 8., 18h:
Fületlen gomb (Der verlorene „Knopf”, 1918, Star Filmgyár, R: Kéméndy Jenő, ’17)
Aphrodité (1918, Star Filmgyár, R: Deésy Alfréd, ’90)
Szeptember 15., 18h:
János vitéz (töredék, 1924, Deésy Filmgyár, R: Deésy Alfréd, ’18)
Hegyek alján (Baskická laská, 1920, Star Filmgyár, R: Balogh Béla, ’80
Szeptember 22., 18h: Ãfelsége a király nevében (propagandafilm, 1919, ’9)
Az obsitos (1917, Astra Filmgyár, R: Balogh Béla, ’65)
A filmeket zenével kíséri: Darvas Kristóf.